Czas na Żuławy Wiślane: Kąty Rybackie

Kąty Rybackie to kaszubska wieś, mająca charakter letniskowy, położona na Mierzei Wiślanej, tuż nad Zalewem Wiślanym. Osada znajduje się w dość bliskim sąsiedztwie jednego z najpopularniejszych nadbałtyckich kurortów, dlatego też można powiedzieć, że jest świetną alternatywą dla głośnej i zatłoczonej Krynicy Morskiej [➣informacje Wikipedii]. Ze wsi nie jest też daleko do „Bursztynowego Wybrzeża” – miejscowość może służyć jako wspaniała baza wypadowa do zwiedzania nadmorskich atrakcji.

Pierwsze wzmianki pochodzą z XVII wieku. Powstał tutaj dworek, którego właścicielem był angielski kupiec H. Wilhelm Ramsey. Z czasem osada zaczęła przyciągać rybaków, którzy stawiali nie domostwa, ale szopy niezbędne do przechowywania sprzętu do połowu ryb. Kolejną budowlą była karczma. Wieś w tym okresie była częścią Sztutowa, ale udało jej się usamodzielnić. W dwudziestoleciu międzywojennym przebywali w Kątach Rybackich letnicy – była to szansa na dynamiczny rozwój wsi, niestety zaprzepaszczona przez wybuch II wojny światowej, która zresztą doszczętnie zniszczyła wieś. Po zakończeniu wojny wieś rybacka całkowicie zaczęła się przekształcać w wieś wczasowo-wypoczynkową, ale tradycje rybackie przetrwały. Turyści mogą zobaczyć port morski, a także dwie przystanie. 

W Kątach Rybackich jest pięknie – każdego zachwyca ta kameralna miejscowość. Okolicę w szczególny sposób umiłowały sobie kormorany, dla których zresztą stworzono największy w Europie rezerwat. Ptaki bytują na ogromnej powierzchni, wśród niczym niezmąconej przyrody: bez wątpienia ich obecność zahipnotyzuje nawet najbardziej wymagających turystów. Atrakcją jest też oczywiście plaża, która daje szansę na wypoczynek z zachowaniem prywatności i wchodzenia w stan głębokiej relaksacji. Najmłodsi zapewne będą zainteresowani Piracką Zatoką, która jest centrum wszelakiego typu dmuchańców: na dzieci czeka Statek Piracki Karawela, Statek Piracki Kraken, Zjeżdżalnia Titanic, Piłka Nożna Bubble Football, a także Tor Przeszkód Komandosa Boot Camp.

Będąc we wsi, nie można pomijać Muzeum Zalewu Wiślanego, w którym to można poznać historię rybołówstwa i szkutnictwa nad Zalewem Wiślanym. Lokalna baza noclegowa [➣spis Meteora] jest uwielbiana przez miłośników spokojnych wakacji, dlatego też noclegi w Kątach Rybackich należy rezerwować ze znacznym wyprzedzeniem.

Monoj

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>