Krzyżowa zawsze kolorowa

Krzyżowa to całkiem spora wioska, licząca niespełna 1,5 tysiąca mieszkańców, położona na terenie malowniczego Beskidu Żywieckiego. To atrakcyjna część Karpat, a zarazem bardzo tajemnicza. Z jednej strony niewysokie wzniesienia, z drugiej jednak kryją w sobie ogromny urok i podziw. Liczne ścieżki rowerowe pozwalają odkrywać nieznane dotąd zakątki, skrywające magię matki natury. Krzyżowa to dobra baza wypadowa do pobliskich gór, jak i znacznie większych, a zarazem głośniejszych i droższych miejscowości wypoczynkowych.

Naszą wycieczkę po Beskidzie Żywieckim należy rozpocząć od podboju Baraniej Góry. Nie jest ona wysoka, gdyż osiąga 1220 m n.p.m., jednak to właśnie tutaj swój początek bierze królowa polskich rzek, czyli Wisła. Początkowo tworzą ją dwa niewielkie potoki, które z czasem nabierają w siłę, stając się największą z polskich rzek. Babia Góra jest również świetnym miejscem widokowym, gdyż na jej szczycie znajduje się wieża, z której roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama na cały Beskid Żywiecki.

Krajobraz górski kojarzy nam się nierozerwalnie z urokliwymi wodospadami, które stanowią dobre miejsce na randkę z drugą połówkę. W Beskidzie Żywieckim wszyscy zakochani i nie tylko przybywają nad Wodospad w Sopotni Wielkiej. To najwyższa kaskada w całych polskich Beskidach. Jej wysokość wynosi ponad dziesięć metrów. Aby móc w pełni podziwiać piękno wodospadu, należy zejść po głazach do jego podnóża.

Byliśmy na Baraniej Górze, zatem czas wspiąć się na najwyższą górę całych Beskidów. Jej wysokość wynosi 1750 m n.p.m. i wyraźnie góruje nad sąsiednimi wzniesieniami. Ponadto góra odznacza się charakterystycznym klimatem alpejskim, który w Beskidach jest dość rzadko spotykany. To niestety nieco kapryśny szczyt, którego podbój jest stosunkowo trudny, dlatego należy zaopatrzyć się w odpowiedni strój.

Baza noclegowa (info: meteor – Krzyżowa noclegi) nie jest największa w Beskidzie Żywieckim, ale w zupełności zaspokoi nasze potrzeby. Niezwykle swojski klimat, śląski charakter, piękne górskie krajobrazy, a także smakowite regionalne dania czynią ją niezwykle atrakcyjną dla turystów. Goście chwalą sobie także miejscowe obiekty noclegowe za sprawą konkurencyjnej ceny.

Jeśli pragniecie przerwać uporczywą rutynę, powinniście koniecznie odwiedzić klimatyczną i charyzmatyczną Krzyżową w samym sercu Beskidu Żywieckiego.

Monoj

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>