Płock – skarbnica polskiej historii

Płock to urokliwe miasteczko, liczące ponad sto dwadzieścia tysięcy mieszkańców, położone w województwie mazowieckim [https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B3dztwo_mazowieckie]. Mało kto wie, że na przełomie XI i XII miasto przez kilka lat było stolicą Polski. Ten fakt gwarantuje turystom wiele zabytków oraz urokliwych miejsc. Warto też dodać, że to jedno z najstarszych polskich miast, gdyż jego historia przekracza tysiąc lat!

Jednym z pierwszych i najważniejszych zabytków Płocka jest romańska katedra, znajdująca się przy głównym deptaku. Budynek został wzniesiony już w pierwszej połowie XII wieku przez biskupa Aleksandra z Malonne. Mimo upływu setek lat, zamek zachował znaczną część swoich pierwotnych kształtów do dzisiaj. Warto dodać, że w Kaplicy Królewskiej znajduje się sarkofag władców polskich: Władysława Hermana oraz Bolesława Krzywoustego.

Kolejnym zabytkiem Płocka jest znajdujący się tuż przy katedrze Zamek Książęcy z XIV wieku, który kilkaset lat później został przebudowany na opactwo benedyktynów. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Diecezjalne. Elementami charakterystycznymi dla zamku są dwie gotyckie wieże: Szlachecka i Zegarowa.

Obowiązkowym miejscem, które należy zobaczyć w Płocku jest miejscowa starówka, która zawsze tętni życiem oraz historią widoczną w miejskich kamienicach. Znajduje się tu wiele restauracji, kawiarni oraz lodziarni, a także barów piwnych. To miejsce, w którym koncentruje się życie towarzyskie oraz kulturalne, poprzez odbywająca się liczne imprezy. Nie mniej duże wrażenie robi bogata historia placu, którego pierwotnym przeznaczaniem był handel.

W Płocku można miło spędzić czas nie tylko na zwiedzaniu zabytków. Jedną z największych atrakcji tego miasta jest ZOO, którego powierzchnia wynosi ponad dziesięć hektarów! Ogromnym atutem tego jednego z piętnastu ogrodów zoologicznych w Polsce jest położenie tuż nad brzegiem Wisły, a także ogromna różnorodność biologiczna, gdyż park zamieszkuje niespełna cztery tysiące zwierząt, które reprezentują ponad trzysta gatunków!

Płock to doskonałe miejsce na wakacyjny wypoczynek, jak i krótki wyjazd z bliską osobą. Komfortowy odpoczynek z pewnością gwarantuje dobrze rozbudowana i nowoczesna baza noclegowa [], która może konkurować ze znacznie większymi miastami. Jednym z ciekawszych ofert noclegowych dysponują ośrodki położone nad Wisłą, taki jak luksusowy Hotel Starzyński, który oferuje kuchnię tradycyjną, a także międzynarodową oraz strefę masażu z basenami. To prawdopodobnie jeden z najpiękniej położonych hoteli w Polsce. Dlaczego? Dlatego, że hotel wygląda jak bajkowy zamek, a znajduje się na wysokim wzniesieniu, górując nad wstęgą Wisły. Płock to przede wszystkim historia, która żyje na każdym kroku.

Monoj

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>