Stoki narciarskie w Pieninach

Pieniny to pasmo górskie położone w południowej części Polski, które zarówno latem, jak i zimą jest bardzo chętnie odwiedzane przez wielu turystów. Zimą oprócz przepięknej górskiej panoramy można tutaj również liczyć na ośrodki narciarskie znajdujące się głównie w Szczawnicy, Niedzicy oraz Kluszkowcach (info na Wikipedii).

W rejonie Pienin znajduje się obecnie sześć ośrodków narciarskich, które dysponują nowoczesnymi wyciągami, a także systemem sztucznego dośnieżania. Planując zimowy wypoczynek połączony z jazdą na nartach czy snowboardzie, należy najpierw zorientować się, jak wygląda tutejsza baza noclegowa, gdyż w sezonie zimowym znalezienie wolnego noclegu może się okazać bardzo kłopotliwe. Jeśli chodzi o kwatery, to w okolicy stoków można znaleźć liczne pensjonaty oraz ośrodki wypoczynkowe, jednak konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pokoju, gdyż zimą do Pienin (noclegi z Meteora) przybywa wielu turystów.

Gdzie zatem warto się wybrać, aby poszusować na nartach? Pierwszą propozycją jest Szczawnica, w której do dyspozycji turystów zostały oddane stoki w Palenicy oraz Szafranówce. Na Palenicę można dostać się koleją linową, a trasa zjazdowa wynosi około 1000 metrów długości i przeznaczona jest głównie dla nieco bardziej doświadczonych narciarzy. Jeśli chodzi natomiast o początkujących, to można liczyć tutaj na dużo łatwiejsze i krótsze trasy, dzięki którym można szlifować swoje umiejętności.

Zwolennicy deski snowboardowej również powinni być zadowoleni, ponieważ na Palenicy znajdują się specjalne rynny śnieżne. Kolejną propozycją jest Ośrodek Narciarski Czortyn-Ski w Kluszkowcach, w którym znajdują się zarówno wyciągi krzesełkowe, jak i orczykowe. W miejscu tym można skorzystać z tras o zróżnicowanej skali trudności, dzięki czemu każda osoba powinna znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Gdzie jeszcze można wybrać się na narty? Jakiś czas temu wybudowano w Krościenku nad Dunajcem stok narciarski „Na Stajkowej”, który z pewnością warto odwiedzić podobnie jak nieco starsze wyciągi w Jaworkach oraz pod szczytem Dubaszki.

Zwolennicy zimowych sportów zastanawiając się nad tym, gdzie spędzić najbliższy sezon zimowy, powinni przemyśleć wypad w Pieniny, gdyż znajduje się tutaj wiele stoków narciarskich bogatych w trasy o zróżnicowanym poziomie trudności. Osoby, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem, mogą pod okiem instruktorów ćwiczyć tutaj swoje umiejętności.

Monoj

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>