Symbole Zamościa

Samo określenie „symbol” jest nieco na wyrost. Jednak z drugiej strony dla każdego to znaczy coś innego. Każdy dorabia sobie swoją indywidualną filozofię do miasta, które zna. Tak samo dzieje się z symbolem. Jest to najbardziej charakterystyczna rzecz, dzięki której miasto jest szybciej kojarzone i bardziej rozpoznawalne. Jakie więc mini-symbole ma Zamość? Przecież baza noclegowa () miasta nie byłaby tak rozwinięta, gdyby nie duża ilość przyjeżdżających tu turystów. Więc jest tu co oglądać. Trzeba się tylko dobrze wgryźć w temat i rozejrzeć po mieście głębiej niż galerie, kina, hotele i noclegi Zamościa.

Miasto kryje dużo ciekawych miejsc. Jednym z nich jest jeden z najmniejszych ryneczków Starego Miasta. Położony jest przy ulicach Bazyliańskiej i Żeromskiego. Nazwa rynku pochodzi od samej lokalizacji placu przy Wielkiej Zalewie. Mowa tu o zalewowych terenach znajdujących się nieopodal zamojskiej twierdzy. Czym różnił się ten rynek od pozostałych? Przede wszystkim funkcją, a w tym przypadku raczej jej brakiem – nie odbywał się tu handel. Było to miejsce, w którym mieszkali i tymczasowo przebywali najważniejsi miejscy dostojnicy, przyjezdni oraz najbogatsi mieszkańcy miasta. Jednym z obiektów, na które należy zwrócić szczególną uwagę jest klasztor klarysek oraz stary kościół. Obiekty te zobaczyć można w południowej części placu. Do panteonu pięknych architektonicznych obiektów dołączają również piękne kamieniczki, które podkreślają urok rynku i nadają mu swego rodzaju przytulności. To z kolei stwarza bardzo dobrą atmosferę na spacer czy spędzenie wieczoru przy lampce wina lub filiżance dobrej kawy. Rynek Wodny to miejsce dla wyższych ówczesnych elit miejskich. Było to miejsce czysto rozrywkowe i przeznaczone dla osób z tak zwanych wyższych sfer.

Monoj

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>