W objęciach żywieckiej przyrody

Żywiec to wyjątkowe miasto w województwie śląskim, które każdego roku jest odwiedzane przez liczne rzesze turystów. Znajduje się tu bowiem wiele niezwykle cennych zabytków, ale to także doskonała miejscowość dla tych, którzy pragną pobyć bliżej przyrody i organizować sobie piesze i rowerowe wędrówki. Co przede wszystkim zasługuje na uwagę w Żywcu?

Koło Żywca znajduje się niezwykle urokliwe wzgórze, które zwane jest Grojcem. Ma ono aż trzy wierzchołki: Mały Grojec (423 m), Średni Grojec/Kopiec (474 m) oraz Grojec, który ma aż 612 m n.p.m. Warto wiedzieć, że na jednym ze stoków Małego Grojca znajduje się wyciąg narciarski i jest to także świetny punkt widokowy, gdyż z tego miejsca rozciąga się wspaniała panorama. Z kolei szczyt Średniego Grojca wieńczy stalowy krzyż, który upamiętnia wizytę w Żywcu papieża Jana Pawła II. Krzyż stał się wręcz symbolem całego miasta. Najwyższy szczyt jest zarośnięty, ale i tutaj można znaleźć miejsce, z którego będzie się podziwiało zapierającą dech w piersiach panoramę. Na jednym z jego stoków znajduje się jaskinia. Co ciekawe, według badań archeologicznych kiedyś znajdował się tu zamek. Przez te trzy szczyty prowadzi szlak turystyczny oraz ścieżka edukacyjna. Wzgórze słynie także z muraw kserotermicznych, występowania rzadkiej zarazy drobnokwiatowej oraz z torfowiska wysokiego, w którym swoje stanowisko ma rosiczka okrągłolistna, będąca rośliną owadożerną. Godny uwagi jest również rezerwat przyrody Grapa, będący przede wszystkim rezerwatem leśnym. Funkcjonuje on już od dwudziestu lat, a jego główny cel to ochrona naturalnych lasów liściastych i rozmaitych gatunków flory oraz fauny. Rezerwat zajmuje powierzchnię ponad 20 ha i znajduje się na dość stromym zboczu. Jego wysokość bezwzględna wynosi od 370 do 430 m n.p.m. Do najciekawszych gatunków chronionych zalicza się m.in. parzydło leśne, skrzyp olbrzymi, wawrzynek wilczełyko, kukułka Fuchsa itd. Znajdują się tu także trzy zespoły roślinności: łęg jesionowy, grąd subkontynentalny i zespół życicy trwałej i babki zwyczajnej. Rezerwat jest chętnie odwiedzany przez turystów, gdyż wytyczono tu niezwykle ciekawą ścieżkę dydaktyczną.

Żywiecka przyroda z pewnością zachwyci każdego, toteż warto przyjechać do Żywca na dłuższy okres czasu, co umożliwia nam doskonała baza noclegowa [otwórz: Żywiec – meteor-turystyka.pl], gdyż Żywiec oferuje noclegi naprawdę wysokiej jakości. To doskonały punkt wypadowy do miejsc, które są unikalne pod względem przyrodniczym i nie tylko.

Monoj

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>