Zabytki Jastarni dawnej wsi rybackiej

Jeśli zastanawiamy się nad urlopem nad morzem, to powinniśmy przemyśleć czy nie zatrzymać się w Jastarni. Jest to ciekawie położona miejscowość, między Helem a Władysławowem, pośrodku Mierzei Helskiej. Pozwala na korzystanie nie tylko z atrakcji nadmorskich, ale także tych nad Zatoką Pucką. Tutejsze wody przyciągają m.in. miłośników sportów wodnych. Turyści chwalą sobie także tutejszą bazę noclegową. Można wybierać między obiektami o różnym standardzie i różnym zakresie cenowym. Jastarnia oferuje noclegi zarówno w obiektach hotelowych o wysokiej klasie, jak i w mniejszych i tańszych pensjonatach oraz w prywatnych kwaterach. Każdy bez problemu powinien znaleźć coś dla siebie. Miejsca do spania można zarezerwować przez internet. Wystarczy wpisać hasło: „noclegi Jastarnia” w wyszukiwarkę internetową, a znajdziemy wiele opcji nocowania.

W Jastarni możemy zobaczyć kilka ciekawych zabytków. Jednym z przykładów interesującej architektury jest kaplica ku czci świętej Rozalii, która powstała w 1883 roku, w ramach podziękowania za ocalenie z epidemii dżumy z początków XVII stulecia. Corocznie odbywa się także procesja, która kończy się przy kaplicy, a zaczyna przy kościele w Jastarni. Zbudowany w 1931 roku kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny jest dużym i ciekawie zdobionym obiektem, zlokalizowanym w centrum miasta. Wiele ze zdobień nawiązuje do rybackich tradycji tych stron m.in. busola z metaloplastyki nad głównym wejściem. We wnętrzach zobaczyć można także charakterystyczną kaszubską polichromię oraz ciekawe witraże. Z zewnątrz charakterystyczną cechą kościoła jest wysoka wieża, zakończona białym piętrem i zielonym dachem.

Z zabytków warto wymienić także Chatę Rybacką, pochodzącą z końca XIX wieku, która znajduje się przy ulicy Rynkowej. Jest to oryginalny budynek, złożony częściowo z fragmentów okrętów, które rozbiły się w okolicy. W jego wnętrzach działa także małe muzeum, gdzie zebrano sprzęt związany z połowem ryb. Niektóre z okazów pochodzą aż z XV wieku. Innym, działającym w Jastarni muzeum, jest Muzeum Pod Strzechą. Jest to prywatne muzeum, gdzie Juliusz Struck przez lata gromadził rybackie sprzęty oraz fragmenty statków. Na miejscu możemy też liczyć na ciekawe opowieści przewodnika. Jastarnia jest miejscem, gdzie zobaczymy wiele ciekawych zabytków oraz ciekawe zbiory historyczne. Warto poświęcić kilka chwil, by dowiedzieć się czegoś ciekawego o historii tych stron. Można się wybrać tam nawet w czasie krótkiego spaceru po okolicach.

Monoj

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>